21.08.2017

15:40

Годинешното 57-то „Охридско лето“ измина во знакот на беспрекорна реализација, полни гледалишта, позитивни критики и задоволни уметници, изјави на завршната прес-конференција директорката на фестивалот „Охридско лето“ , Сузана Вренцовска, додавајќи…

Read more

20.08.2017

12:03

„Охридско лето“ и СВР Охрид информираат дека дел од улицата „Кленоец“ поточно на потегот околу поранешната воена касарна во Охрид ќе биде затворена за сообраќај денеска од 19 часот до завршувањето на театарската претстава „Ничија земја“…

Read more

20.08.2017

12:00

Еден од најбараните млади виолинисти на денешницата, Искандар Виџаја синоќа одржа возбудлив концерт со ориентални звуци…

Read more

20.08.2017

11:51

Врвните македонски инструменталисти Блерим Груби на виола и Марија Вршкова на пијано приредија прекрасна вечер за публиката на фестивалот „Охридско лето“ со својот концерт на стандардната…

Read more

19.08.2017

15:42

Поради големиот интерес за театарската претстава „Ничија земја“ што ќе го затвори годинешното 57-мо издание на фестивалот „Охридско лето“, се продадени сите билети, информираат од фестивалската дирекција…

Read more

19.08.2017

13:42

Невообичаен спој на саксофон и хармоника донесе синоќа фестивалот „Охридско лето“ со концертот на дуото „Алиада“. Публиката уживаше до последната композиција и ја продолжи пријатната вечер во…

Read more

19.08.2017

01:27

Во рамките на Вечерта на романтична музика за виола на „Охридско лето“, вечерва концерт ќе одржат Блерим Груби на виола и пијанистката Марија Вршкова…

Read more

19.08.2017

01:15

Индонезиско-германското дуо, Исканадар Виџаја на виолина и Норман Виџаја на пијано, вечерва ќе одржи концерт на „Охридско лето“ со што ќе го затвори музичкиот дел од програмата на 57-то

Read more

18.08.2017

15:02

„Роберт Музил и Првата Светска војна“ е темата на изложбата што денеска беше отворена во рамки на…

Read more

18.08.2017

10:11

Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во…

Read more
1 2 3 11