Новости

12.06.2019

10:47

Предавање на тема „Музиката денес“ се одржа синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во организација на Националната установа „Охридско лето“ и  генералниот спонзор на …

Повеќе

11.06.2019

08:56

Во катедралната црква Св. Софија денеска  со почеток од 18 30 часот во организација на Охридско лето и  Македонски Телеком ќе се одржи …

Повеќе

07.06.2019

09:57

Охридско лето и генералниот спонзор на оваа наша најзначајна музичко-сценска манифестација, Македонски Телеком,  на 11 – ти јуни со почеток од 18:30 часот во …

Повеќе

29.05.2019

09:11

„Охридско лето“ и годинива ќе понуди квалитетна и атрактивна програма со ексклузивни уметници со што се очекува да привлече бројна публика, не само од државава, туку и …

Повеќе

20.05.2019

14:10

Mега популарната виолинистка, светски славната Британка Ванеса Меј, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори 59-тото издание на …

Повеќе

07.05.2019

11:15

Директорката на Охридско лето, Наташа Поповиќ го поздрави папата Франциск пред Спомен куќата на Мајка Тереза каде Поглаварот на …

Повеќе

24.04.2019

12:21

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата …

Повеќе

23.04.2019

11:09

Во катедралната црква Св. Софија денеска со почеток од 18 часот ќе се одржи концерт на духовна музика со ансамблот „Ноктурно“ од Србија во рамките на дополнителната …

Повеќе

19.04.2019

10:19

Фестивалот Охридско лето е на високото трето место во Европската Асоцијација на Фестивали која вклучува 100 фестивали од 40 земји, оценија делегатите на годинешново Генерално Собрание на Асоцијацијата што се одржа од …

Повеќе

17.04.2019

14:04

Во рамките на дополнителната програма на Охридско лето а по повод големиот христијански празник Велигден на 23-ти април во катедралната црква …

Повеќе
1 24 25 26