Новости

02.09.2020

08:40

И покрај пандемијата, уметниците на фестивалот Охридско лето и годинава имаа прилика да ја …

Повеќе

31.08.2020

10:38

Со театарската претстава „Бог на масакрот“ во изведба на НУ Турски театар Скопје, вчеравечер на сцената „Долни Сарај“ беше спуштена завесата на …

Повеќе

30.08.2020

11:40

Музичката програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер беше затворена со премиерна изведба на …

Повеќе

30.08.2020

09:41

Со претставата „Бог на масакарот“ во изведба на НУ „Турски театар“ од Скопје се спушта завесата на годинешното јубилејно 60-то по ред издание на Фестивалот „Охридско лето“. Улогите ги толкуваат Сузан …

Повеќе

29.08.2020

10:58

Прекрасна духовна атмосфера владееше вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ каде во рамките на фестивалот…

Повеќе

29.08.2020

09:51

На програмата на Охридско лето денеска, ден пред Свеченото затворање на годинешното јубилејно издание, ќе се одржи концертот „Музички пријателства“ на македонската обоистка, Гордана Јосифова – Неделковска. Како гости на концертот со уметничката ќе настапат …

Повеќе

28.08.2020

09:40

Италијанскиот флејтист Масимо Мерчели кој има изградено впечатлива интернационална уметничка кариера и  неговиот колега, пијанистот Лоренцо Бавај вчеравечер имаа маестрален настап во рамките на …

Повеќе

28.08.2020

09:08

Во рамките на музичкиот дел од програмата на „Охридско лето“ вечерва ќе настапат уметниците од Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Србија. На програмата се традиционални напеви, црковни и духовни песни прилагодени на …

Повеќе

27.08.2020

09:25

На програмата на Охридско лето вечерва е концертот на италијанското дуо Масимо Мерчели на флејта и Лоренцо Бавај на пијано. Концертот е со почеток од 21 часот во …

Повеќе

27.08.2020

08:23

Актерите Марија Кондовска, Бехреда Решит, Дритон Љазами, Кујтиме Ахмети, Марко Дојоски, Ајше Усеини, Берат Махмути, Ариан Ејупи, Елизабета Клинчаревска Младеновска и Ѓорѓи Нешкоски доловија човечки судбини  на една група …

Повеќе
1 2 3 4 5 45