Новости

12.08.2020

10:53

Различни композитори и различни музички стилови на едно пијано донесоа вчеравечер рускиот пијанист Илја Максимов и неговата партнерка Јулија …

Повеќе

12.08.2020

10:21

Фестивалската програма на 60-тото јубилејно издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на словенечкиот …

Повеќе

11.08.2020

13:04

Квалитетната музичка програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ се повтрди и вчеравечер со маестрален настап на …

Повеќе

11.08.2020

10:33

На програмата на Охридско лето вечерва со почеток од 21 часот ќе се одржи концерт – Дуо пијано 4 раце со пијанистите Јулија Коќубан, Полска и Илја Максимов, Русија. Концертот е во …

Повеќе

10.08.2020

10:31

Во рамките на музичката програма на Охридско лето вечерва во црквата Света Софија со почеток од 21 часот ќе се одржи концерт на светски познатиот пијанист …

Повеќе

10.08.2020

09:23

Компактната претстава, иако мала по бројот на актери на сцената, успеа да го задржи вниманието на публиката до …

Повеќе

10.08.2020

09:05

Со добро одбрани композиции на Рахмањинов и Мусоргски изведени на виолончело и пијано, грчките уметници Христос Гримпас и Џорџ Емануел Лазаридис приредија вистинско уживање за …

Повеќе

09.08.2020

11:04

Во рамките на драмската програма, вечерва на Охридско лето е театарската претстава „Чудесна терапија“ од Даниел Глатауер во изведба на актерите на Драмски театар, Скопје. Режисер на …

Повеќе

09.08.2020

10:35

Перфекција во музичката изведба, добро одбрана програма и безгранична енергија донесе извонредната руска пијанистка Наталија Трул  вчеравечер на подиумот во …

Повеќе

09.08.2020

10:27

Концерт на грчките уметници Христос Гримпас-виолончело и Џорџ Емануел Лазаридис-пијано, поради граничните протоколи за здравствена заштита за влез и излез кој предвидуваат 14 дневен …

Повеќе
1 33 34 35 36 37 40