28.07.2017

10:02

Солисти на вечерта ќе бидат американскиот контратенор Реј Ченез, грчката сопранистка Мирсини Маргарити, како и македонскиот контратенор Игор Дурловски..

Read more

28.07.2017

08:28

Според претседателот на Музичката младина на Македонија, Александар Герасимовски, редовните настапи во Охрид се резултат на одличниот имиџ на „Охридско лето“, но и на акустиката и …

Read more

27.07.2017

10:18

Признанието е само едно од низата кои ги красат витрините на дирекцијата на „Охридско лето“, кое во своето 57-годишно постоење…

Read more

27.07.2017

10:00

Камерениот оркестар на Музичката Младина на Македонија вечерва ќе настапи на фестивалот „Охридско лето“…

Read more

27.07.2017

08:43

Фестивалот „Охридско лето“ на чија сцена повеќе од половина век настапуваат најголемите светски музички имиња и најреномираните театарски куќи, е место каде што се зајакнува и меѓукултурниот дијалог. Доказ за тоа е и синоќешниот концерт на Младинскиот камерен оркестар „Турксој“ од Турција…

Read more

27.07.2017

08:18

Најголемата музичко-сценска манифестација во Македонија и регионот, фестивалот „Охридско лето“ доби плакета од Меѓунродната турска културна организација „Турксој“ во знак на благодарност за настапот на нивните талентирани млади музичари во рамките на 57-то фестивалско издание…

Read more

25.07.2017

21:53

Со силен аплауз и задоволна публика помина вечерашниот концерт на рускиот пијанист Александер Синчук во рамки на фестивалот „Охридско лето“…

Read more

25.07.2017

08:23

„Веруваме во културната размена и градењето мостови помеѓу културите. Среќни сме што сме овде и со млади германски музичари, саксофонисти, со кои се надевам дека ќе уживате“, изјави амбасадорот на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар, синоќа пред почетокот на Европската вечер на фестивалот „Охридско лето“…

Read more

25.07.2017

08:16

Незаборавно доживување за љубителите на културата, синоќа приреди и музичкиот состав на Гоце Стевковски кој настапи на фестивалот „Охридско лето“…

Read more

25.07.2017

08:07

Во рамки на традиционалната Европска вечер на фестивалот „Охридско лето“, синоќа во црквата „Света Софија“ се одржа концерт на саксофон квартетот „Сигнум“од Германија. Европските уметници изведоа дела од Равел, Шостакович, Гершвин, Барбр, Пјацола, Корија и Зарвос…

Read more
1 6 7 8 9 10 11