Новост

Оперската дива Елена Мошук пристигна во Македонија

10.07.2018

SHARE

На скопскиот аеродром доцна попладнево пристигна оперската дива Елена Мошук која ќе го отвори годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“.

Сопранистката Мошук се очекува вечерва да допатува во Охрид и ќе биде сместена во апартман во хотелот „Инекс Горица“, а утре, ќе се обрати на прес-конференција на која ќе го најави својот настап заедно со романскиот тенор Калин Братеску и диригентот Николае Молдовеану.

По прес-конференцијата, покровителот на „Охридско лето“, Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, за Мошук и останатите уметници кои на 12.јули, на Античкиот театар ќе го отворат фестивалското издание ќе организира свечен коктел во Вила „Билјана“.