Новости

27.07.2021

09:55

Млади уметници, беспрекорно музицирање и внимателно избран репертоар го задржаа вниманието на публиката на „Охридско лето“ синоќа, преку настапот на гудачкиот…

Повеќе

27.07.2021

09:30

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапи турската пијанистка Ѓулсин Онај. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот…

Повеќе

26.07.2021

11:17

Уште еден концерт на годинешново издание на Охридско лето протекна во знакот на убави емоции кај уметниците и кај фестивалската публика. Настапот на гостите од Србија, Владимир Марковиќ на виолина и Јулијана Шуловиќ на пијано беше замислен токму на…

Повеќе

26.07.2021

11:02

Во црквата „Света Софија“ од 21 часот ќе настапат Владимир Костов-прва виолина, Дуња Бонтек-втора виолина, Александар Јакопанец – виола, Илин – Диме Димовски – контрабас, Александар Иванов – соло виолина и Паскал Краповски – виолончело…

Повеќе

26.07.2021

09:23

Фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“ приреди концерт за виолина и пијано  со српските уметници Владимир Марковиќ и Јулијана Шуловиќ…

Повеќе

25.07.2021

09:13

Музичката програма не фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе продолжи со концерт на виолинистот Владимир Марковиќ и пијанистката Јулијана Шуловиќ од Србија.  Концертот ќе се одржи во…

Повеќе

25.07.2021

09:00

Омилените и препознатливи мелодии  и хитови од легендарната рок група „Бијело дугме“  вткаени во динамичната танцова претстава „Сви марш на плес“ вчеравечер одекнуваа од…

Повеќе

24.07.2021

15:23

Настапот на Дарко Костовски на годинешново Охридско Лето само уште еднаш ни потврди дека македонските музички…

Повеќе

24.07.2021

11:13

„Охридско лето“ вечерва од 21 часот на сцената „Долни Сарај“ ја носи танцовата претстава „Сви марш на плес“ на музика од легендарната група „Бијело дугме“ а во кореографија на Игор…

Повеќе

24.07.2021

09:12

Неповторливо двочасовно музичко доживување приреди синоќа на фестивалот „Охридско лето“ еден од најистакнатите македонски пијанисти од…

Повеќе
1 2 3 50