Новости

Силен уметнички перформанс на гудачкиот квартет „Шуман“ на фестивалот „Охридско лето“

Одредени концертни остварувања на „Охридско лето“ се издвојуваат со својата посебност. Годинава, како таков настан го забележуваме концертот на гудачкиот квартет „Шуман“ од Германија. Едноставно,

Повеќе »

На „Охридско лето“ фотографии кои од  уникатна птичја перспектива ги доловуваат балетските изведби

Изложба на фотографии со наслов „Над кулисите“ од фотографот Александар Томовски беше отворена вчеравечер во Предворјето на црквата „Света Софија“ во рамки на 63-тото Охридско

Повеќе »

Малкович: „Исповеди на сериски убиец“ – секогаш актуелна претстава бидејќи насилството го има и ќе го има меѓу нас

„Ја сакам оваа претстава бидејќи на некој начин ги поврзува и театарот и класиката и глумата и е нешто иновативно што ја привлекува публиката. Секогаш

Повеќе »

Постари Новости

Рецензија: „Големиот Чајковски“ – Гала балетски концерт на Националната опера и балет за отворањето на шеесет и првото издание на фестивалот „Охридско лето“

Надежта во класичната уметност Дали сеуште постои потребата на современиот човек за класична уметност поставена во нејзиниот оригинален изворен облик? Дали во морето од неброени

Повеќе »

Холандското дуо Роланд-Богдановиќ вечерва ќе концертира на „Охридско лето“

По вчерашното грандиозно отворање на фестивалот „Охридско лето“,вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток во 21 часот концерт  ќе одржи холандското дуо  Даниел Роланд-Маја Богдановиќ.

Повеќе »

Спектакуларно отворање на „Охридско лето“ со Големиот Чајковски

Грандиозен гала балетски концерт „Големиот Чајковски“  приредија   вчеравечер  уметниците од Националната опера и балет на Република Северна Македонија, на отворањето на 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“. На

Повеќе »

„Подиумот на млади“ : Извонреден концерт на младите уметници Петрески и Рафајловски

Младите уметници Филип Петрески и Виктор Рафајловски вчеравечер одржаа концерт во црквата „Света Софија“. Настапот на хармоникашот Петрески и пијанистот Рафјловски беше во рамките на

Повеќе »

Впечатлив настап на младите и талентирани уметници Петрески и Хаџиевски

Во црквата „Света Софија“ синоќа се одржа концерт во рамките на проектот „Подиум на млади“ на „Охридско лето“.Пред фестивалската публика настапија младите уметници, обоистот Андреј

Повеќе »

СПОДЕЛИ