Новости

Истенчен моќен звук и виртуозност во изведбите со „Пијано Трио“

Музичкиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер продолжи со концерт посветен на истакнатиот македонски уметник, флејтистот Илија Зимбо. Во негова чест тројцата етаблирани музичари, обоистката

Повеќе »

Целовечерен концерт на македонскиот пијанист Дино Имери на „Охридско лето“

Дино Имери, еден од најреномираните македонски пијанисти денеска ќе одржи целовечерен концерт на „Охридско лето“  во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. На програмата

Повеќе »

Концерт на Трио „Инвентио“ од Италија на „Охридско лето“- Префинет виолински звук

Настапот на италијанското трио „Инвентио“, за публиката на „Охридско лето“ беше прилика да слушне одличен камерен состав, што како формација ретко се сретнува на концертните

Повеќе »

Постари Новости

Врвни македонски уметници ја затворија музичката програма на годинешното „Охридско лето“

Музичката програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер беше затворена со премиерна изведба на извонредниот концерт „Музички пријателства“ на врвната македонска обоистка Гордана

Повеќе »

Бисери од православната духовна музика ја стоплија публиката на „Охридско лето“

Прекрасна духовна атмосфера владееше вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ каде во рамките на фестивалот „Охридско лето“ настапи  машкиот вокален ансамбл „Ноктурно“ од  Белград,

Повеќе »

Концерт „Музички пријателства“ на обоистката Гордана Јосифова – Неделковска на „Охридско лето“

На програмата на Охридско лето денеска, ден пред Свеченото затворање на годинешното јубилејно издание, ќе се одржи концертот „Музички пријателства“ на македонската обоистка, Гордана Јосифова

Повеќе »

Амбасадорот Ромео на „Охридско лето“: Само културата и музиката можат да понудат подобра иднина за сите

Италијанскиот флејтист Масимо Мерчели кој има изградено впечатлива интернационална уметничка кариера и  неговиот колега, пијанистот Лоренцо Бавај вчеравечер имаа маестрален настап во рамките на музичката

Повеќе »

СПОДЕЛИ