Новости

Пристигна големата оперска дива Анџела Георгиу која ќе го означи почетокот на 63-тото „Охридско лето“

Една од најгламурозните оперски ѕвезди на денешницата, Анџела Георгиу, која ќе го отвори годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, денес пристигна на Меѓународниот аеродром во

Повеќе »

Најгламурозната оперска дива Анџела Георгиу од Романија ќе го отвори 63-то „Охридско лето“

Оперската дива, сопранот Анџела Георгиу од Романија заедно со Оркестарот на Националната опера и балет на Македонија и под диригентската палка на Чипријан Теодорашку од

Повеќе »

Постари Новости

Француска вечер на Охридско лето

Во рамките на традиционалната Француска вечер на фестивалот „Охридско лето“ што се одржува со поддршка на Францускиот институт во Скопје, вечерва во црквата „Света Софија“

Повеќе »

Чеку: Баховите шест свити прилагодени за гитара се мојот лајтмотив во животот и без нив не одам никаде

Специфичен сензибилитет, експресивност, како и волшебна интерпретација на дела за гитара донесе вчеравечер на „Охридско лето“ косовско-хрватскиот гитарист Петрит Чеку. Посебен и свој, ненаметлив, младиот

Повеќе »

СПОДЕЛИ