Новости

„Профундис“ и маестра Дашиќ со прекрасна уметничка креација под сводовите на „Света Софија“

Извонредни македонски уметници соединети во камерниот ансамбл „Профундис“  вчеравечер одржаа концерт пред бројната публиката на фестивалот „Охридско лето“. Солисти на вечерта беа виолинистите Анна Кондратенко

Повеќе »

Оркестарот на Операта на Српскиот народен театар од Нови Сад, и сопранот Марија Јелиќ вечерва на „Долни Сарај“

Програмата на 62 издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва(19.07 2022) продолжува со концерт на Оркестарот на Операта на Српскиот народен театар од Нови Сад, Србија

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА кон театарската претстава „Демони“: Емоционален ролеркостер со актерите од Народен театар-Битола

Замислете четири ликови, поделени во два брачни парови, кои на почетокот на претставата се скандинавски воздржани, а на крајот, по речиси два часа интензивна драма,буквално

Повеќе »

Концертот на Реџа-Тершана и Абеши –празник за љубителите на класичната музика

Една од најактивните и најатрактивните пијанистки од Република Албанија, Мерита Реџа Тершана заедно со нејзиниот колега виртуоз на виолина Ермир Абеши вчеравечер приредија неповторливо музичко

Повеќе »

Камерниот оркестар „Профундис“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва(18 јули) продолжува со концерт  на камерниот ансамбл „Профундис“ од Скопје  под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ. Солисти на  вечерта се вилинистите

Повеќе »

Постари Новости

Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети

Повеќе »

Камерниот оркестар на Музичката младина ќе музицира на „Охридско лето“

Камерниот оркестар на Музичката младина на Република Северна Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“  вечерва ќе одржи концерт во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Концертот

Повеќе »

СПОДЕЛИ