Новости

Манова: Ценетоста почнува од почитта кон државата од каде потекнувате, независно дали сте уметник или не

Македонската пијанистка Илинка Манова живее и работи во САД.  Добитничка на повеќе награди, а нејзината љубов и страст кон музиката ја преточува во суштинско изучување

Повеќе »

Уникатно доживување со фадо музиката за 63-от  роденден на „Охридско лето“ 

Уникатното доживување со португалска национална песна, со традиционална фадо музика понуди вчеравечер фестивалот „Охридско лето“ одбележувајќи го својот 63-ти роденден. На сцената Долни Сарај фасцинираше

Повеќе »

Постари Новости

„Синтезис“ ги оживеа подзаборавените изворни песни со современи аранжмани

Во Античкиот амфитеатар во Охрид, многубројната публика на „Охридско лето“ синоќа го проследи роденденскиот концерт на фестивалот со култната етно-група „Синтезис“. Изворниот македонски мелос преку

Повеќе »

Роденденска торта и концерт на „Синтезис“ за 61-от роденден на „Охридско лето“

Со роденденска торта што свечено ја пресече министерката за култура на Република Северна Македонија, Ирена Стефоска, НУ „Охридско лето“ денеска го одбележа 61-от роденден. Директорката

Повеќе »

„Вечера за глупаци“ – фарса на ситуации кои го отвораат прашањето за вредностите во општеството

Сцената „Долни Сарај“ вчеравечер беше дом за публиката на „Охридско лето“ и за актерскиот ансамбл на театар Комедија од Скопје кој ја изведе театарската претстава

Повеќе »

СПОДЕЛИ