Француска вечер Квартет „АГАТЕ“

Адриен Јуркович – виолина
Томас Дескампс – виолина
Рафаел Пањон – виола
Симон Jашеме – виолончело

 

Формиран е во 2016 година, а членовите на квартетот „Агате“ студирале на високата школа за музика „Ханс Ajслер“ во Берлин,  во класата на Еберхард Фелц  и на Парискиот конзерваториум   под менторство на Матју Херцог и Лук-Мари Агуера. Во 2021 година се добитници на меѓународната награда на Фондацијата за млади класични музичари во Лондон (YCAT). Годинава дебитираат во престижниот „Вигмор Хол“ во Лондон и остваруваат рецитали на фестивалот во Вербие, во новата „Таубер“ филхармонија во Вајкерсхајм, на фестивалот „Мекленбург-Форпомерн“, заедно со Квартетот „Ебене“ на фестивалот „Музички столици“, и на повеќе значајни фестивали во Франција како на Фестивалот „ Ноќ на квартети“ во Париската филхармонија и во Брукнерхаус во Линц (Австрија).

Квартетот моментално е резидентен ансамбл при Фондацијата „Сингер Полињак“ и  во Про-Квартет во Париз, како и ансамбл во постојана соработка на Фестивалот Ла Бреш во Савој.

Настапуваат на значајни фестивали и во познати сали низ Европа вклучувајќи го фестивалот „Екс ен Прованс“, фестивалот на камерна музика во Хамбург,  Музичките средби во Евијан, „Концерверајн“ во Шверин и др, а соработуваат со уметници како пијанистот Франк Брале и квартетите „Модиљани“ и „Ерусалем“.

 

Програма:

 

Л. В. Бетовен: Гудачки квартет бр. 13 во B-dur оп. 130 со „Голема фуга“ оп. 133

Adagio, ma non troppo

Presto

Andante con moto, ma non troppo. Poco scherzoso

Alla danza tedesca. Allegro assai

Cavatina. Adagio molto espressivo

Große Fuge: Ouverture. Allegro – Meno mosso e moderato – Allegretto – Fuga– Meno Mosso e moderato – Allegro molto e con brio – Allegro

 

-пауза-

 

Ј. Хајдн: Гудачки квартет бр. 2 оп. 20 HOB III: 32 (бр. 2 квартет „Сонце“)

Moderato

Capriccio. Adagio – Cantabile

Menuetto. Allegretto – Trio

Fuga a 4 soggetti. Allegro

Дата

30 Јул 2022
Expired!

Време

21:00

Цена

MKD700.00

Категорија

музичка програма
Црква Св. Софија

Локација

Црква Св. Софија
Цар Самоил 88, Охрид 6000

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *