Квартет ,,Шуман“

Квартет Шуман“

Ерик  Шуман – виолина

Kен Шуман-виолина

Фaит Хертенштајн -виола

Марк  Шуман виолончело

 

Тројцата браќа Марк, Ерик и Кен Шуман музицираат заедно од нивното најрано детство, а заедно со виолистот Фaит Хертенштајн го сочинуваат гудачкиот квартет „Шуман“. Овие четворица музичари имаат неверојатна моќ да комуницираат без зборови. Иако, нивните индивидуални квалитети се секогаш видливи, во нивниот заеднички настап тие се „единство“ кое се вклопува во еден вид духовна метаморфоза. Нивната отвореност за нови музички истражувања и исклучителна изведувачка љубопитност, членовите на квартетот веројатно им ја должат на луѓето од кои учеле како Еберхарт Фелц и квартетот „Албан Берг“ како и  на оние со кои соработувале, на пример на Менахем Преслер.

Во својот уметнички развој, квартетот „Шуман“ веројатно ја достигнал фазата кога сѐ е возможно, а самите ќе речат дека за нив „музичкото дело вистински се развива само за време на изведба во живо“. Па така, со цел да внесат дополнителна енергија на концертите  и да ја потврдат таа теза  тие  настапуваат заедно со ред исклучителни уметници како партнери на сцената. Тоа се:  Шарон Кам, Фабијан Милер, Ана Лусија Рихтер, Ана Винитскаја и Јорг Видман…

Во актуелната сезона квартетот „Шуман“ оствари концертна турнеја во Сингапур и во Аделаида во Австралија  и два пати настапи во амстердамскиот „Концертгебау“ и дури три пати во „Вигмор Хол“ во Лондон. Во април оваа година остварија Европска турнеја ( Брисел, Хамбург, Берлин, Женева …) на која заедно со пијанистката Ана Винитскаја го изведуваа Клавирскиот квинтет од Роберт Шуман.

Албумот со наслов „Интермецо“ на кој свират заедно со Ана-Лусија Рихтер е одлично примен од светската критика и им ја носи наградата „Опус класик“ во категоријата квинтет. На тоа му претходи албумот „ Пејзажи“ на кој се поместени композиции од Хајдн, Барток, Такемицу и Перт, и е закитен дури со пет награди „Златен дијапазон“ како и со годишната награда на здружението на германски критичари.  За носачот на звук со наслов: „Моцарт, Ајвс, Верди“ ја добиваат наградата за најдобри дебитанти од магазинот Би-Би-Си Мјузик, а снимија и албум посветен на творештвото за гудачки квартет од мајсторот на формата-Франц Шуберт.

Критичарите високо ги оценуваат нивните изведби, а Харалд Егеберт за Суддојче Цајтунг ќе напише: „Оган и енергија. Квартетот „Шуман“ свири исклучително… Тие се несомнено еден од најдобрите квартети на денешницата со блескава виртуозност и моќ сосема да ве обземат“.

 

Програма:

 

 

Л. В. Бетовен: Гудачки квартет бр. 4 оп. 18 c-moll

                                Allegro ma non tanto

                                Andante scherzoso quasi allegretto

                                Menuetto: Allegretto

                                Allegro

 

Л. Јаначек: Гудачки квартет бр. 1 „Кројцер соната“

Adagio

Con moto

Con moto – Vivo – Andante

Con moto – (Adagio) – Più mosso

 

-пауза-

 

Ф. Менделсон: Гудачки квартет бр. 2 оп. 44 e-moll

                                Allegro assai appassionato

                                Scherzo. Allegro di molto

                                Andante

                                Presto agitato

Дата

24 Јул 2023
Expired!

Време

21:00

Цена

MKD500.00

Категорија

музичка програма
Црква Св. Софија

Локација

Црква Св. Софија
Цар Самоил 88, Охрид 6000

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *