Грчка вечер Квартет „Емилиос Риадис“

Квартет „Емилиос Риадис“

Андреас Папаниколау – виолина

Јоргос Кујумцоглу – виолина

Александра Волтси – виола

Лила Манола – виолончело

 

Гудачкиот квартет „Емилиос Риадис“ опстојува на камерната музичка сцена повеќе од 17 години.

Оформен е во 2005 година од музичари од Симфонискиот оркестар во Солун. Квартетот го добива името по познатиот грчки композитор Емилиос Риадис родум од Солун. Овој квартет се смета за еден од најзначајните камерни ансамбли во Грција, со настапи на сите значајни музички фестивали во земјата. Низ годините соработуваат со истакнати грчки и странски композитори и гости-музичари како: Алан Муние, Жан Кристоф Шарон, Џакомо Батарино, Барбара Цампали, Виолета Луста, Димитрос Чандракис, Чара Сеира, Ангелос Лиакакис, Марија Милараки, Катерина Гима, Николос Димопулос, Апостолос Чандракис и  Јанис Карајанидис.  Квартетот „Риадис“ за издавачката куќа „Фазма“во 2014 година го снима Гудачкиот квартет бр. 1 од наградуваниот грчки композитор Костас Цуграс. Репертоарот на квартетот е широк, вклучува дела од сите епохи, од раниот барок,  па до денес.

 

Програма

 

 

Ya Salio De la Mar

 

Ah Sarika Bre

 

De La Mar Salada Vengo

 

La Serena

 

A La Una

 

Una Hija Ke Yo Amo

 

Me Siento Alegre

 

Kara De Luna

 

Durme Hermozo Hijiko

 

La Comida La Manyana

 

Avre tu Puerta

 

Vate Vate

 

Kanaraki

 

Adio

 

Avram Avinu

Дата

21 Јул 2023
Expired!

Време

21:00

Цена

MKD300.00

Категорија

музичка програма
Црква Св. Софија

Локација

Црква Св. Софија
Цар Самоил 88, Охрид 6000

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *