Изложба на Наташа Попоска Карче, Р.С.Македонија

СЛИКАМ СО ТЕБЕ

приказна од душата

 

….e компилација од  дела што одликуваат четири базични емоции и тоа: среќа,љубов, тага и радост. Преточени во боја,навидум реални,но истовремено и имагинарни композиции, секое од нив носи своја микро приказна од морето на животот и остава свој печат во вечноста.

 

Д-р Наташа Попоска – Карче е родена во 1972 година во Охрид. По професија стоматолог, со сликање започнува активно да се занимава во 2013 година. Пејзажите, реални и имагинарни се нејзина особена пасија. Следејќи го сопствениот творечки порив за освојување нови внатрешни и интимни духовни хоризонти, создава дела со силна емотивна експресија. Зад себе има неколку самостојни и групни претставувања во С. Македонија и во странство.

 

„Неименливиот недостиг“-50×50 масло на платно

 

„ИСПЛОВЕНА ПРИКАЗНА“ -80×45 масло на платно

 

„Почувствувај …. ЖИВОТ“ -100×100 масло на платно

 

Дата

23 Јул 2022
Expired!

Време

20:00

Категорија

дополнителна програма
Предворје на Св. Софија

Локација

Предворје на Св. Софија

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *