Подиум на млади уметници

Андреј Поповски- пијано

 

Андреј Поповски е роден во 2005 година во Алборг, Данска. Пијано   започнува да учи во 2013 година во класата на проф. Данута Михалак. Од 2021 година посетува пред-конзерваториумска настава за специјално талентирани млади музичари. Во 2019 и во 2021 година освојува прва награда на натпреварот „Пијанисти на северот“.

 

Програма:

 

В. А. Моцарт: Соната во G, бр. 5 KV283 (I и II став)

Ф. Шопен: Етида оп. 10 бр. 12  („Револуционерна“)

Н. Хаким: „Думиа“

Дата

10 Јул 2022
Expired!

Време

19:00

Категорија

музичка програма
Црква Св. Софија

Локација

Црква Св. Софија
Цар Самоил 88, Охрид 6000

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *