д.м.г

Вечер на современи композитори на класична музика со камерниот ансамбл „Нов здив“

Публиката на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“  имаше можност да ужива во класична музика од современи композитори преку прекрасната изведба на членовите на камерниот ансамбл „Нов здив“ и  под диригентската палка на францускиот диригент Паскал Галоа. Камерниот ансамбл „Нов здив“ е составен  од уметници на Филхармонијата на Република Северна Македонија. Во Република Северна Македонија не

Вечер на современи композитори на класична музика со камерниот ансамбл „Нов здив“ Read More »

Народниот театар Битола ја носи „Демони“  на „Охридско лето“

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со театарската претстава „Демони“ од Ларс Норен, во режија на Васил Христов, а во изведба на НУ Народен театар – Битола. Претставата ќе се одигра во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 21 часот и е наменета за целата публика. Улогите ги играат Илина Чоревска,

Народниот театар Битола ја носи „Демони“  на „Охридско лето“ Read More »