д.м.г

Целовечерен концерт на „Охридско лето“ со албанските уметници Мерита Реџа-Тершана  и Ермир Абеши

Една од најактивните албаски пијанистки Мерита  Реџа-Тершана заедно со нејзиниот колега, виолинистот Ермир Абеши вечерва ќе одржат целовечерен концерт за публиката на фестивалот „Охридско лето“. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“  со почеток во 21 часот, а на репертоарот ќе бидат дела од Моцарт, Бетовен и Брамс. Абеши е финалист на натпреварот за виолина „Кралица

Целовечерен концерт на „Охридско лето“ со албанските уметници Мерита Реџа-Тершана  и Ермир Абеши Read More »

Битолските актери ги извадија на површина скриените внатрешни демони во човекот

Интимна модерна анти-бајка, духовита и истовремено сурова, одиграа актерите на Народниот театар Битола вчеравечер во рамки на драмската програма на фестивалот „Охридско лето“. Носејќи ја театарската претстава „Демони“ на текст од Ларс Норен а во режија на Васил Христов, актерите Илина Чоревска, Огнен Дранговски, Марија Стефановска и Здравко Стојмиров одглумија  две двојки-сопружници преку кои ги извадија

Битолските актери ги извадија на површина скриените внатрешни демони во човекот Read More »