д.м.г

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора

Традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора. Дариа Масиеро е една од најзнaчајните вокални уметници во Италија. Настапува со некои од најголемите оперски имиња на денешницата како Хозе Карерас, Пласидо Доминго, Лео Нучи, Ренато Брусон, под

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора Read More »

Креативен вознес на младите уметници од Музичката младина на Македонија

Младешки дух, висок ентузијазам и професионалност го красеше синоќешниот концерт што го одржа камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ изведувајќи класична музика за публиката на фестивалот „Охридско лето“. Младите уметници приредија прекрасна вечер под диригентската палка на маестро Борјан Цанев, еден од најпрефинетите музичари на македонската сцена. Годинава, Музичката младина со својот

Креативен вознес на младите уметници од Музичката младина на Македонија Read More »