д.м.г

Концерт  за флејта и пијано со Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ

Во катедралната црква „Света Софија“ вечерва од 21 часот ќе настапат флејтистот Јанош Балинт од Унгарија и пијанистот  Владимир Милошевиќ од Србија. На концертот што е во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“   ќе бидат изведени дела од Доплер, Дворжак, Дебиси, Барток, Масне и Борне. Роден во 1961 година во Унгарија, Јанош Балинт дипломира на …

Концерт  за флејта и пијано со Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ Read More »

Фестивалската публика уживаше во изведбата на младите уметници од триото „Инсендио“

Одличен концерт приреди вчеравечер триото „Инсендио“ од Чешка на фестивалот „Охридско лето“. Младите и шармантни членови на овој музички состав, пијанистката Каролина Франтишова, виолинистот Филип Зајков и виолончелистот Вилем Петрас ја воодушевија публиката во црквата „Света Софија“ со прекрасна тонска проекција и виртуозност при изведбата на „Тристиа“ од „Долината  на Оберман“ S. 378c (S. 723) за …

Фестивалската публика уживаше во изведбата на младите уметници од триото „Инсендио“ Read More »

Рецензија: „Кротењето на опаката: Блескави и страшни предизвици на киевскиот театар

„Војната заврши, барем на сцената. Театарот е живот, а животот е театар!“. Со оваа реплика завршува поставката „Кротењето на опаката“ (оригинален наслов „The Taming of the Shrew“) од Вилијам Шекспир во режија на Викторија Шевченко, во изведба на Киевски академски регионален музички и драмски театар „П.К. Саксагански“ – Киев, Украина, со која беше отворена интернационалната …

Рецензија: „Кротењето на опаката: Блескави и страшни предизвици на киевскиот театар Read More »