д.м.г

РЕЦЕНЗИЈА: Силна пијанистичка индивидуалност – рецитал на турскиот уметник Хусејин Сермет на „Охридско лето“

Кога во биографијата на уметникот ќе видите дека се школувал во Париз на најпрестижните школи, Парискиот конзерваториум и “Ecole Normale de Musique” и изучувал пијано и композиција кај историски легендарни личности како пијанистот Тиери де Бруноф (ученик на Алфред Корто, лично) и Надја Буланже (да, „париската учителка“ на најголемите композитори на дваесеттиот век), таа едукациска […]

РЕЦЕНЗИЈА: Силна пијанистичка индивидуалност – рецитал на турскиот уметник Хусејин Сермет на „Охридско лето“ Read More »

Незаборавна вечер на „Охридско лето“ со Фламенко балетот „Луксуриа“

Со спектакуларно шоу на Фламенко балетот „Луксуриа“ од Шпанија, фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер на Античкиот театар го прослави 62-от роденден. Бројни љубители на уметноста уживаа во ритамот и емоцијата на музичарите и танчерите од шпанскиот Фламенко балет „Луксуриа“, во одличната кореографија и перфектната изведба. На почетокот на концертот се обрати Амбасадорот на Кралството Шпанија во

Незаборавна вечер на „Охридско лето“ со Фламенко балетот „Луксуриа“ Read More »

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ вечерва на репертоарот на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то „Охридско лето“ продолжува вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ со концерт на квинтетот „Виенска камерна симфонија“ од Австрија. Овој камерен состав го сочинуваат Лаура Лози – прва виолина, Естеле Вебер – втора виолина, Џорџиа Венециано – виола, Серџо Мастро – виолончело и Дамиан Посе – контрабас. Виенската камерна симфонија

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ вечерва на репертоарот на „Охридско лето“ Read More »