д.м.г

Рецензија: Црногорско гитарско дуо Кривокапиќ -Церовиќ  ни го откри сиот раскош на бои што го кријат шесте жици

Со серијата извонредни камерни концерти, фестивалот „Охридско лето“ и во годинешново шеесет и второ издание, само ја потврдува својата долгогодишна мисија – промоција на врвни музички уметници од целиот свет. Концертот на Црногорското гитарско дуо беше драгоцена прилика, публиката што целосно ја исполни црквата Св. Софија, да ужива во особено вдахновена изведба на гостите од […]

Рецензија: Црногорско гитарско дуо Кривокапиќ -Церовиќ  ни го откри сиот раскош на бои што го кријат шесте жици Read More »

Големата пијанистичка ѕвезда Валентина Лисица вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то „Охридско лето“ продолжува вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“со концерт на големата украинско-американска пијанистка Валентина Лисица. Валентина Лисица многумина ја сметаат за првата Jутјуб ѕвезда на класичната музика, но таа е повеќе од тоа. Таа е првиот класичен уметник кој успеал својот интернет успех да го претвори во глобална концертна

Големата пијанистичка ѕвезда Валентина Лисица вечерва на „Охридско лето“ Read More »

Триото LEΣ LYRISTEΣ  ја донесе старата грчка лира на „Охридско лето“

Прекрасните звуци на античката лира вчеравечер прозвучија во катедралната црква „Света Софија“ со триото LEΣ LYRISTEΣ кое музицираше на „Охридско лето“. Настапија Софија Каракута, вокал и тригином, Роза Фрагорапти на лира и Никос Ксантулис на лира варвитон. Како што рече уметникот Ксантулис, прекрасниот звук на лирата кој ги маѓепсувал античките филозофи е оживеан низ музицирањето

Триото LEΣ LYRISTEΣ  ја донесе старата грчка лира на „Охридско лето“ Read More »

„Балкан Бордело“ – епска приказна за лудилото на времето во кое живееме

Во рамки на драмската програма на „Охридско лето“ вчеравечер во Центарот за култура „Григор Прличев“ се одигра театарската претстава „Балкан Бордело“ од Јетон Незирај, трансатлантски театарски проект помеѓу САД, Косово и Србија, во соработка со Центар Мултимедија – Приштина, Театар Ателје 212 – Белград и Мој Балкан – Белград/Њујорк. Режисер на претставата е Блерта Незирај.

„Балкан Бордело“ – епска приказна за лудилото на времето во кое живееме Read More »