Ден: д.м.г

Музичка убавина и префинето мајсторство на уметниците Јосифоска и Џермановиќ

Со духовна грациозност и нагласен виртуозитет се огласија вчеравечер на „Охридско лето“ младите уметници од Србија, виолончелистката Ирена Јосиофоска и пијанистот Александар Џермановиќ. Публиката уживаше во маестралната изведба на Сонатата во Це-дур за виолончело и пијано од Бетовен, во Фантастичните пиеси на Роберт Шуман, во Сонатата за виолончело и пијано од Сергеј Рахмањинов, како и …

Музичка убавина и префинето мајсторство на уметниците Јосифоска и Џермановиќ Read More »

Врвен професионализам и висока експресивност на младите музичари од мајсторскиот курс на Перцан и Гулијева

Многу романтика и врвен професионализам покажаа младите, но исклучително талентирани уметници кои годинава учествуваа на меѓународниот музички мајсторски курс во Охрид под раководство на пијанистката Тамила Гулијева и виолинистот Емилио Перцан. Тие вчеравечер музицираа на подиумот во црквата „Света Софија“ доловувајќи ги стекнатите знаења и вештини врз своите инструменти. Како што вели македонскиот виолинист Емилио …

Врвен професионализам и висока експресивност на младите музичари од мајсторскиот курс на Перцан и Гулијева Read More »