Ден: д.м.г

Рецензија: Концертна вечер за соло виолина со Шломо Минц

„Охридско лето“ преку својата архива открива бројни гостувања на виолинисти од светска класа во сите декади на фестивалот. Леонид Коган, Игор Ојстрах, Виктор Третјаков, Илја Груберт, Максим Венгеров, Џулијан Рахлин, Вадим Репин, Стефан Миленковиќ, Немања Радуловиќ… се само дел од познатите уметници што со виртуозните виолински изведби ја испишаа успешната фестивалска приказна. Меѓу тие имиња …

Рецензија: Концертна вечер за соло виолина со Шломо Минц Read More »

Величенствен концерт на класична музика со шведските уметници од квартетот „Стенхамар“

Шведскиот квартет „Стенхамар“  остави силен впечаток кај публиката на фестивалот „Охридско лето“ музицирајќи вчеравечер во катедралната црква „Света Софија“. Виолинистите Петер Олофсон и Пер Оман, виолистот Тони Бауер и виолончелистот Матс Олофсон вечерта на класична музика ја започнаа со дело од шведскиот композитор В.Стенхамар, „Елегија и Интермецо“ од свитата „Лодолеци пее“ , а музичичкото уживање …

Величенствен концерт на класична музика со шведските уметници од квартетот „Стенхамар“ Read More »

Концерт на „Охридско лето“ во спомен на маестро Александар Џамбазов

Концерт посветен на великанот на македонската современа музика Александар Џамбазов ќе се одржи вечерва на сцената Долни Сарај со почеток во 21 часот. Под диригентската палка на Љупчо Мирковски, солисти на вечерта ќе бидат пијанистот Бобан Мирковски, сопранот Наде Талевска и тенорот Ѓорѓи Цуцковски. Ќе бидат изведени познати композиции од маестро Џамбазов. Македонскиот композитор и …

Концерт на „Охридско лето“ во спомен на маестро Александар Џамбазов Read More »