д.м.г

Кон концертот на гудачкиот Камерен ансамбл од Ниш на „Охридско лето“

Камерниот ансамбл на „Нишкиот симфониски оркестар“ од Србија, под диригентска палка на Зоран Станисавлјевиќ, го започна камерниот дел од музичката програма на шеесет и третото „Охридско лето“. Ова е прв настап на оркестарот на нашиот фестивал, за кој одбраа обемна и разнолика програма за гудачи. Специфичната акустика на црквата Св. Софија е особено прикладен амбиент

Кон концертот на гудачкиот Камерен ансамбл од Ниш на „Охридско лето“ Read More »

„Бикот на Фаларис“ –монодрама во која секој може да се пронајде

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во Предворјето на црквата „Света Софија“ беше изведена монодрамата „ Бикот на Фаларис-Решавање на загатката на прекрасниот голем свет“ напишана и изведена од Стивен Фридман.Овој настан се одржа во рамките на Американската вечер која беше поддржана од Амбасадата на САД во Република Северна Македонија.-Живееме во прекрасен и претежок

„Бикот на Фаларис“ –монодрама во која секој може да се пронајде Read More »

Романска вечер на „Охридско лето“

Романската  вечер на „Охридско лето“ ќе донесе концерт на ФАМЕ’С европскиот оркестарски изведувачки институт и на Ирина Муресану, соло виолина. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. На програмата се композиции од Десен, Фаља, Флин, Динику, Рутер, Бах, Вали, Рустом,Фунг, Пјацола и О Конор. ФАМЕ’С европскиот оркестарски изведувачки институт

Романска вечер на „Охридско лето“ Read More »