д.м.г

Префинето музицирање на магионичарот на пијаното Дино Имери

Неверојатен и рафиниран квалитет на звукот, беспрекорна техника,инструментална култура и фасцинантна слобода со неверојатен интерпретациски квалитет во изведбите донесе вчеравечер на „Охридско лето“ македонскиот виртуоз на пијано, Дино Имери. Во црквата „Света Софија“ пред бројната и воодушевена публика, овој реномиран пијанист ги изведе композициите „Балада бр. 1“ оп. 23 во g-moll и „Херојска Полонеза” оп.

Префинето музицирање на магионичарот на пијаното Дино Имери Read More »

Уметници од Израел и Грција ќе музицираат на „Охридско лето“

Музичката програма на 63. „Охридско лето“ продолжува вечерва со настап на ансамблот „Елиас Ладино“ од Израел, а потоа и со Грчка вечер на гудачкиот квартет „Емилиос Риадис“. Ансамблот „Елиас Ладино“ ќе одржи концерт во Предворјето на црквата „Света Софија“ со почеток во 19 часот. Овој состав  ја враќа музиката на македонските Евреи дома. Од 1976

Уметници од Израел и Грција ќе музицираат на „Охридско лето“ Read More »