д.м.г

Рецензија:„Приказни од источната и западната страна“ на „Охридско лето“

Мулти-медијалните идејни концепти на „Охридско лето“ внесуваат свеж здив во програмската содржина на фестивалот и привлекуваат многубројна публика. Таква беше вечерта што ги обедини настапот на Франк Дупре џез-Триото од Германија со изложбата фотографии од реномираниот македонски уметник Александар Томовски. Предворјето на црквата Св. Софија, кадешто се одржа настанот, зрачи посебна магична енергија. Гледалиштето беше […]

Рецензија:„Приказни од источната и западната страна“ на „Охридско лето“ Read More »

Камерниот оркестар на МММ ќе концертира на „Охридско лето“

Концерт на камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија ,,Сашa Николовски – Ѓумар”  ќе се одржи вечерва на „Охридско лето“, со почеток во 21 часот во црквата „Света Софија“. Диригент на вечерта ќе биде Иван Еминовиќ, а солист Марија Ташевска- сопран. Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија постои 37 години и е основан како

Камерниот оркестар на МММ ќе концертира на „Охридско лето“ Read More »

„Охридско лето“ со промоција на книгата „Боите на мојата музика“

Книгата „Боите на мојата музика“ од авторите Снежана Анастасова – Чадиковска и Марко Коловски ќе биде промовирана денеска во рамките на програмата на 63-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Промоцијата ќе се одржи во Предворјето на црквата „Света Софија“ со почеток во 19 часот. Промотори на ова дело чиј издавач е Музички Издавачки Центар (МИЦ)

„Охридско лето“ со промоција на книгата „Боите на мојата музика“ Read More »

Американска вечер за паметење со Џон Малкович

Уникатно сценско доживување приреди вчеравечер на 63-тото „Охридско лето“ славниот американскиот актер, продуцент и режисер Џон Малкович.  Две и пол илјадната публика на Античкиот театар во Охрид уживаше во неговата брилијантна ексцентричност, но и целосната чистина преку неговиот настап во „Пеколна комедија:Исповеди на сериски убиец” “, која е возбудливо дело на театарот, напишана и режирана

Американска вечер за паметење со Џон Малкович Read More »