д.м.г

Прекрасен концерт на МММ на „Охридско лето“ посветен на пијанистката и педагог Снежана Анастасова-Чадиковска

Со концерт на фестивалот „Охридско лето“, Музичката младина на Македонија(МММ) вчеравечер уште еднаш го оправда своето шестдецениско постоење на македонската музичка сцена, донесувајќи извонредни уметници и програма како што тоа го правеше и на претходните фестивалски изданија. Во црквата „Света Софија“ настапи Камерниот оркестар на МММ „Саша Николовски-Ѓумар“ под диригентската палка на маестро Иван Еминовиќ. […]

Прекрасен концерт на МММ на „Охридско лето“ посветен на пијанистката и педагог Снежана Анастасова-Чадиковска Read More »

Рецензија: Чесната актерска игра на Малкович во високософистицираниот перформанс – сценска вививекција на современото општество

Ако Фестивалот „Охридско лето“ е една од водечките музичко-сценски манифестации во регионот, тогаш гостувањето на Џон Малкович со претставата „Пеколна комедија: Исповеди на сериски убиец” совршено му прилегаше на неговиот формат. Таму каде што театарскиот гледач ќе помисли дека присуствува на гала концерт на оперски арии – и нема да згреши во оценката! – претставата

Рецензија: Чесната актерска игра на Малкович во високософистицираниот перформанс – сценска вививекција на современото општество Read More »

ЕУ вечер на „Охридско лето“

Традиционалната Вечер на Европската унија на фестивалот „Охридско лето“ ќе се одржи вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот со концерт на шпанскиот кларинетист Пабло Бараган и француската пијанистка Елоис Бела Кон. На програмата се композиции од Ф. Пуланк, М. Де Фаља, А. Вебер,  И. Албениц и А. Месажер. Роден во Андалузија,

ЕУ вечер на „Охридско лето“ Read More »

„Боите на мојата музика“- примамлива приказна за животниот и творечкиот пат на Снежана Анастасова-Чадиковска

Книгата „Боите на мојата музика“ од авторите Снежана Анастасова Чадиковска и Марко Коловски вчеравечер беше промовирана во рамки на фестивалот „Охридско лето“. Станува збор за приказна  за животниот и творечкиот пат на Снежана Анастасова Чадиковска, истакната пијанистка, пијано педагог, музички публицист, аниматор и организатор. Анастасова – Чадиковска низ своите спомени за контекстот во кој раснел

„Боите на мојата музика“- примамлива приказна за животниот и творечкиот пат на Снежана Анастасова-Чадиковска Read More »