д.м.г

„Едвард Втори“ – копродукциска драма помеѓу Велешкиот театар и бугарските актери од театарот „Масалтинов“

Театарската претстава „Едвард Втори“ од Кристофер Марлоу, во режија на Андриј Жолдак, а во копродукциска изведба на актерите од НУЦК Театар „Јордан Х.К.Џинот“ од Велес и Драмски театар „Масалтинов“ од Пловдив, Бугарија вчеравечер премиерно беше изведена во рамки на драмската програма на фестивалот „Охридско лето“. Претставата имаше неколку различни насоки но главната насока беше приказната […]

„Едвард Втори“ – копродукциска драма помеѓу Велешкиот театар и бугарските актери од театарот „Масалтинов“ Read More »

Пијано-дуото „Гелебешеви“ ќе концертира на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва настап на пијано дуото „Гелебешеви“. Целовечерниот концерт ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. На репертоарот ќе бидат композиции од Клод  Дебиси, Франц Шуберт, Сергеј Рањмањинов и Дмитри Шостакович. Дуото го сочинуваат двајца истакнати македонски пијанисти, Катерина Костадиновска -Гелебешева и Глигор Гелебешев.

Пијано-дуото „Гелебешеви“ ќе концертира на „Охридско лето“ Read More »