nikola.ohridskoleto

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска во Амбасадата на Република Србија во Република Северна Македонија во Скопје оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ. На средбата, Поповиќ истакна дека настаните одржани во рамките на Српските вечери изминативе три години ги донесоа најдобрите уметници на радост на публиката. Изразувајќи огромна благодарност за несебичната поддршка, директорката […]

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ Read More »

Оперски арии од Верди како осмомартовски подарок за дамите

Арии од италијанскиот оперски Шекспир, Џузепе Верди, вчеравечер одекнаа под сводовите на катедралната црква „Света Софија“ во изведба на италијанскиот тенор Федерико Сера кој настапи во пијано придружба на Антонио Кампоногара. Концертот го организира Националната установа „Охридско лето“  по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, како дел од замислата на фестивалскиот менаџмент, културата да се

Оперски арии од Верди како осмомартовски подарок за дамите Read More »

Осмомартовски концерт со светскиот тенор Федерико Сера во организација на „Охридско лето“

По повод 8 Март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт  со светски познатиот тенор Федерико Сера од Италија во придружба на пијанистот Антонио Кампоногара. Концертот што ќе се одржи на 8 Март во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 19 часот, ќе биде посветен на припадничките

Осмомартовски концерт со светскиот тенор Федерико Сера во организација на „Охридско лето“ Read More »

Интервју со директорката на НУ „Охридско лето“

За програмата и новините на најпрестижната културно-сценска манифестација во државата, директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ во утринската програма на МРТ.

Интервју со директорката на НУ „Охридско лето“ Read More »

Поповиќ: Со одобрените 30 милиони денари од Министерството за култура ќе реализираме квалитетна програма

Националната установа „Охридско лето” за реализација на годинешната уметничка програма на Фестивалот, кој се одржува од 12 јули до 20 август, од Министерството за култура доби 30 милиони денари. Со ваквата финансиска поддршка ќе се реализира квалитетна програма со врвни светски и домашни уметници, велат од „Охридско лето“. „Финансиската поддршка која ја добиваме од Министерството

Поповиќ: Со одобрените 30 милиони денари од Министерството за култура ќе реализираме квалитетна програма Read More »

Поповиќ: „Охридско лето“ испраќа уште една успешна година

„Охридско лето“ и во 2023 година го задржа пиедесталот  најдобра и најзначајна музичко-сценска манифестација, код на културата, не само на Балканот, туку и во Европа. А уметниците што ни доаѓаа беа светски. Така како што доликува на еден фестивал, вели директорката на Националната установа „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, сумирајќи ги успесите во годината што изминува.

Поповиќ: „Охридско лето“ испраќа уште една успешна година Read More »

Совршенство и магија на новогодишниот концерт на Охридско лето

Со изведба на дела на Штраус, Брамс и Калман Оркестарот под покровителство на „Охридско лето“ синоќа во салата „Билјана“ во хотелот „Метропол“ во Охрид одржа незаборавен новогодишен концерт. Во предпразнична атмосфера, во салата исполнета со емоции и радост, бројните љубители на уметноста уживаа во прекрасниот настан на мешовитиот камерен состав диригиран од Бисера Чадловска. Маестралната

Совршенство и магија на новогодишниот концерт на Охридско лето Read More »

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, избрана за Жена на годината од областа на културата

Наташа Поповиќ, директорка на НУ „Охридско лето“ е избрана за жена на годината за 2023 година од областа на културата, во рамките на конференцијата „Жени Претприемачки“ што се одржа по шести пат во Македонија а на која по четврти пат се направи и избор за „Жена на годината“ во повеќе категории. Во Музејот на Македонската

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, избрана за Жена на годината од областа на културата Read More »

Новогодишен концерт на „Охридско лето“  со делата на Штраус, Брамс, Калман…

Новогодишен концерт на Оркестарот под покровителство на „Охридско лето“, ќе се одржи на 16 декември со почеток од  20 часот во салата „Билјана“ во хотелот „Метропол“ во Охрид.  Под диригенската палка на Бисера Чадловска, ќе бидат  изведени дела на Штраус, Брамс, Калман… Мешовитиот камерен состав под покровителство на НУ „Охридско лето“   за првпат ќе приреди

Новогодишен концерт на „Охридско лето“  со делата на Штраус, Брамс, Калман… Read More »

Рецензија: Квалитетна креација на македонската хорска уметност

Последната вечер од богатата музичка програма на 63. издание на фестивалот „Охридско лето“, донесе сосема различен концепт од целокупната овогодинешна понуда. По широката лепеза на композиции, почнувајќи од ренесансата, па сè до современието, потпишани од врвните пера на европската и светска композиторска елита, а изведени од разни, претежно инструментални формации (оркестри, помали камерни состави, солисти…),

Рецензија: Квалитетна креација на македонската хорска уметност Read More »