nikola.ohridskoleto

Поповиќ: Високото место во ЕФА е доказ за успесите на „Охридско лето“, остануваме посветени на тој пат

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ ги презентираше успесите на фестивалот на Самитот на уметнички фестивали што се одржа изминативе четири дена во Уседом, Германија. Во рамките на Самитот се одржа и 71. Генерално собрание на Европската фестивалска асоцијација (ЕФА). Поповиќ кажа дека Фестивалот „Охридско лето“ е специфичен и посебен, препознатлив и единствен на

Поповиќ: Високото место во ЕФА е доказ за успесите на „Охридско лето“, остануваме посветени на тој пат Read More »

Прекрасна вечер на православна духовна музика со хорот „Менада“

Во духот на предвечерието на најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден, НУ „Охридско лето“ вчеравечер организира концерт на  православна хорска музика со Женскиот хор „Менада“ од Тетово.  Под диригентската палка на професор доктор  Ивица Зориќ настапија 21 хористки кои изведоа православна духовна музика со што дадоа свој придонес  во одбележувањето на  овој христијански празник токму

Прекрасна вечер на православна духовна музика со хорот „Менада“ Read More »

Утре во „Света Софија“ Велигденски концерт на НУ „Охридско лето“ со женскиот хор „Менада“

Во организација на НУ „Охридско лето“, а по повод големиот верски празник Велигден, утре во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 20 часот ќе се одржи Велигденски концерт на православна духовна музика со женскиот хор „Менада“ од Тетово под диригенската палка на професор Ивица Зориќ. „Со овој концерт заокружуваме програмата која веќе трета

Утре во „Света Софија“ Велигденски концерт на НУ „Охридско лето“ со женскиот хор „Менада“ Read More »

Велигденски концерт на НУ „Охридско лето“ со женскиот хор „Менада“

Во организација на НУ „Охридско лето“, а по повод големиот верски празник Велигден, ќе се одржи Велигденски концерт на православна духовна музика со женскиот хор „Менада“ од Тетово под диригенската палка на професор Ивица Зориќ. „Со овој концерт заокружуваме програмата која веќе трета година ја реализираме надвор од традиционалната фестивалска рамка 12 јули- 20 август. Имавме прекрасни концерти преку цела

Велигденски концерт на НУ „Охридско лето“ со женскиот хор „Менада“ Read More »

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со заменик-амбасадорката Андреа Штајнер-Вотавова

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска во Амбасадата на Република Чешка во Република Северна Македонија во Скопје оствари средба со заменик-амбасадорката, Андреа Штајнер-Вотавова на која беше потенцирана соработката што се негува во културата како потврда за вистинските чекори кон просперитетна иднина. Во рамките на посетата беше договорена и Чешката вечер на Охридско лето

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со заменик-амбасадорката Андреа Штајнер-Вотавова Read More »

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска во Амбасадата на Република Србија во Република Северна Македонија во Скопје оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ. На средбата, Поповиќ истакна дека настаните одржани во рамките на Српските вечери изминативе три години ги донесоа најдобрите уметници на радост на публиката. Изразувајќи огромна благодарност за несебичната поддршка, директорката

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ Read More »

Оперски арии од Верди како осмомартовски подарок за дамите

Арии од италијанскиот оперски Шекспир, Џузепе Верди, вчеравечер одекнаа под сводовите на катедралната црква „Света Софија“ во изведба на италијанскиот тенор Федерико Сера кој настапи во пијано придружба на Антонио Кампоногара. Концертот го организира Националната установа „Охридско лето“  по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, како дел од замислата на фестивалскиот менаџмент, културата да се

Оперски арии од Верди како осмомартовски подарок за дамите Read More »

Осмомартовски концерт со светскиот тенор Федерико Сера во организација на „Охридско лето“

По повод 8 Март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт  со светски познатиот тенор Федерико Сера од Италија во придружба на пијанистот Антонио Кампоногара. Концертот што ќе се одржи на 8 Март во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 19 часот, ќе биде посветен на припадничките

Осмомартовски концерт со светскиот тенор Федерико Сера во организација на „Охридско лето“ Read More »

Интервју со директорката на НУ „Охридско лето“

За програмата и новините на најпрестижната културно-сценска манифестација во државата, директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ во утринската програма на МРТ.

Интервју со директорката на НУ „Охридско лето“ Read More »