„Охридско лето“ донесе уникатна програма на четири пијана и гудачки камерен оркестар со чешки уметници

Вечер што долго ќе се памети приредија синоќа врвни уметници од Република Чешка кои во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“, во предворјето на црквата „Света Софија“ го одржаа концертот „Бах за Вас“.

Концертот го најави амбасадорот на Република Чешка во Република Северна Македонија, Мирослав Томан, кој порача, дека во ова тешко време, не смееме да се фокусираме само на епидемиите, туку, како што рече, мора да продолжиме да живееме.

-Во ова незгодно време многу е важно сите да се држиме заедно. Драго ми е  и горд сум што Република Чешка успеа да ги поддржи своите пријатели вклучително и Република Северна Македонија во борбата против ковид-19. Сепак, не смееме да фокусираме само на епидемиите. Мора да живееме и затоа мислам дека е многу важно да се поддржи културната соработка дури и во сегашните тешки околности. Среќен сум што и покрај сѐ, успеавме да го организираме овој исклучителен концерт. Најдобар доказ за тоа дека не дозволивме да се откажеме, е токму нашето присуство на „Охридско лето“, рече амабасадорот Томан.

Чешкиот амбасадор во земјава упати огромна благодарност до организаторот на концертот, фестивалот „Охридско лето“ и директорката Наташа Поповиќ, со која како што кажа, ги договарале сите детали за настапот на чешките уметници кои свиреа на чешки пијана од производителот „Петроф“.

-Чешката компанија „Петроф“ е една од најистакнатите производители на пијана во светот и една од ретките кои сѐ уште работат во Европа. Во текот на своите 156 години историја, оваа семејна компанија произвела повеќе  од 632 илјади парчиња и многу од нив биле извезени во поранешна Југославија, а особено во Македонија.Четирите пијана на сцената беа изработени специјално за оваа пригода, а по концертот ќе се пренесат во „Пијано центарот“ во Скопје каде можат да се видат или купат, додаде амбасадорот Томан.

Вистински симбол на македонско-чешкото пријателство е пијанистката Ема Једличка Гогова која вчеравечер во предворјето на „Света Софија“ настапи заедно со своите колеги, солистите Хелена Вајзер, Сара Медкова и Лукаш Клански и со 11-члениот гудачки камерен оркестар „Чешки виртуози“.

-Во името на сите чешки уметници кои синоќа настапија на реномираниот и светски познатиот фестивал „Охридско лето“, сакам да изразам голема благодарност за организацијата. Концертот „Бах за Вас“ беше посветен на еден од најголемите светски композитори  Јохан Себастијан Бах којшто годинава слави 335 години од раѓањето и 270 години од неговата смрт што се вклопува со јубилејната година на фестивалот„Охридско лето“. Затоа се трудевме преку сите пречки да ги споиме јубилеите на еден од најголемите светски музичари и композитори заедно со големиот и прочуен фестивал, рече Једличка-Гогова.

Четворицата исклучително вируозни чешки пијанисти одржаа четири концерти за клавир со оркестар. Самата концепција беше поставена така што публиката имаше можност да ужива во концерт со едно пијано и гудачки оркестар, со две пијана и гудачки оркестар, за три пијана и гудачки оркестар, и на крајот, концерт за четири пијана со оркестарот.

-Овие концерти се од многу големо значење затоа што во историјата на музичката и пијанистичката литература, тоа се први солистички концерти напишани за пијано односно во тоа време чембало и оркестарска придружба, појасни пијанистката со интернационална музичка кариера Једличка-Гогова која е родена во Штип, а  живее во Република Чешка.

Чешката вечер на фестивалот „Охридско лето“ се одржа со поддршка од Амбасадата на Република Чешка во Скопје.