Новости

Силен уметнички перформанс на гудачкиот квартет „Шуман“ на фестивалот „Охридско лето“

Одредени концертни остварувања на „Охридско лето“ се издвојуваат со својата посебност. Годинава, како таков настан го забележуваме концертот на гудачкиот квартет „Шуман“ од Германија. Едноставно,

Повеќе »

На „Охридско лето“ фотографии кои од  уникатна птичја перспектива ги доловуваат балетските изведби

Изложба на фотографии со наслов „Над кулисите“ од фотографот Александар Томовски беше отворена вчеравечер во Предворјето на црквата „Света Софија“ во рамки на 63-тото Охридско

Повеќе »

Малкович: „Исповеди на сериски убиец“ – секогаш актуелна претстава бидејќи насилството го има и ќе го има меѓу нас

„Ја сакам оваа претстава бидејќи на некој начин ги поврзува и театарот и класиката и глумата и е нешто иновативно што ја привлекува публиката. Секогаш

Повеќе »

„Охридско лето“ денеска: Концерт на Франк Дупре Трио и изложба на Александар Томовски

Фестивалскиот репертоар на 63-тото „Охридско лето“ вечерва ќе донесе концерт на Франк Дупре Триото од  Германија и изложба на фотографии од Александар Томовски. Во стандардниот

Повеќе »

Постари Новости

Дождливото време ја сели денешната театарска претстава на „Охридско лето“ од Долни Сарај во Центарот за култура во Охрид

Заради временските неприлики, театарската претстава „Кој ја уби Џенис Џоплин “? наместо на предвидената сцена „Долни Сарај“  вечерва ќе се одигра во Центарот за култура

Повеќе »

Рецензија: Концертна вечер на Европската унија на фестивалот Охридско лето „Бах во етерот“

Мисијата на Европската унија во Македонија петнаесет години реализира концертни вечери во рамките на фестивалот „Охридско лето“ со организирање гостувања на реномирани музички уметници од

Повеќе »

Евроамбасадорот Гир: Вечерта на ЕУ на „Охридско лето“ е традиција веќе 15 години, и се надевам дека и понатака ќе ја негуваме

„Бах во етерот“ беше насловена Вечерта на Европската унија што се одржа синоќа на фестивалот „Охридско лето“. Во акустичниот амбиент на црквата „Света Софија“, Баховите

Повеќе »

„Годови“ –трајно сведоштво во архивите на МРТ за растот и развојот на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ вчеравечер донесе прекрасна приказна за соработката помеѓу фестивалот и Македонската телевизија презентирајќи го проектот „Годови“. Како што истакна еден од модераторите

Повеќе »

СПОДЕЛИ