Новости

Музичко-сценски перформанс „Немаме резервна планета“ за најмладата публика на „Охридско лето“

Музичко-сценски перформанс „Немаме резервна планета“  со  5+ Бенд и  јунаците од 5+ Фамилија денеска ќе се се одржи на сцената „Долни Сарај“ со почеток во 19 часот. Овој

Повеќе »

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора

Традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа

Повеќе »

Креативен вознес на младите уметници од Музичката младина на Македонија

Младешки дух, висок ентузијазам и професионалност го красеше синоќешниот концерт што го одржа камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ изведувајќи класична музика

Повеќе »

Рецензија кон концертот на „Дуо ди Прага“: Индивидуален виртуозитет во функција на заедничкото остварување

На традиционалната „Вечер на Европска унија“ чија организација, веќе шеснаесетта година по ред ја поддржува Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, концертно се претстави

Повеќе »

Постари Новости

,,Годови“ – приказна за успешната соработката помеѓу „Охридско лето“ и Македонската телевизија

Во предворјето на црквата „Света Софија“ вечерва од 21 часот ќе биде прикажан проектот „Годови“ посветен на успешната соработка помеѓу „Охридско лето“ и Македонската телевизија.

Повеќе »

„Крик за љубов“ – комедија на карактери натопена со романтична љубов и среќен крај

Фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер на сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“ ја донесе театарската претстава „Крик за љубов“ според текст од Жозиен Баласко, а

Повеќе »

„Охридско лето“ приреди вечер на современи класични композиции со уметниците Богдановиќ и Роланд

Холандско-англискиот виолинист Даниел Роланд и српско-француската виолончелистка Маја Богдановиќ вчеравечер на фестивалот„Охридско лето“ ги споија своите неверојатни енергии и приредија прекрасен концерт за виолина и

Повеќе »

СПОДЕЛИ