Новости

Пристигна големата оперска дива Анџела Георгиу која ќе го означи почетокот на 63-тото „Охридско лето“

Една од најгламурозните оперски ѕвезди на денешницата, Анџела Георгиу, која ќе го отвори годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, денес пристигна на Меѓународниот аеродром во

Повеќе »

Најгламурозната оперска дива Анџела Георгиу од Романија ќе го отвори 63-то „Охридско лето“

Оперската дива, сопранот Анџела Георгиу од Романија заедно со Оркестарот на Националната опера и балет на Македонија и под диригентската палка на Чипријан Теодорашку од

Повеќе »

Најубавите традиционални македонски бисери прозвучија како класични дела

Македонски традиционални мелодии преработени уметнички како класични дела беа изведени на концертот што се одржа вчеравечер во организација на НУ „Охридско лето“. „Деспина“, „Дафино“, „Налеј,

Повеќе »

Охридско лето е кодот на културата на Балканот, кажа Поповиќ пред делегатите на ЕФА на најголемиот културен собир во Гирона, Шпанија

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ изминативе четири дена ги презентираше успесите на Фестивалот на Самитот на уметнички фестивали во Гирона, Шпанија во чии

Повеќе »

Постари Новости

Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Белград вечерва на програмата на „Охридско лето“

Во рамките на музичкиот дел од програмата на „Охридско лето“ вечерва ќе настапат уметниците од Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Србија. На програмата се традиционални напеви,

Повеќе »

Гостиварскиот театар вчеравечер на сцената „Долни Сарај“ премиерно ја изведе театарската претстава „Полковникот птица“ на текст од Христо Бојчев, а во режија на Андреј Цветановски.

Актерите Марија Кондовска, Бехреда Решит, Дритон Љазами, Кујтиме Ахмети, Марко Дојоски, Ајше Усеини, Берат Махмути, Ариан Ејупи, Елизабета Клинчаревска Младеновска и Ѓорѓи Нешкоски доловија човечки

Повеќе »

Возбудливо музичко патување на „Охридско лето“ со моќниот глас на мецосопранистката Каменица

Моќниот глас на мецосопранистката Викена Каменица од Република Албанија и звуците на пијаното произведени под вештите раце на познатата албанска пијанистка Мерита Реџа Тершана, вчеравечер

Повеќе »

Концерт на Викена Каменица и Мерита Реџа –Тершана во Света Софија

Концерт на уметничките од Албанија, Викена Каменица – мецо сопран во пијано придружба на Мерита Реџа –Тершана, вечерва во рамките на  фестивалската програма на „Охридско лето“.  Концертот е со

Повеќе »

Премиера на претставата „Полковникот птица“ со Театарот од Гостивар

Во рамките на драмската програма на Охридско лето вечерва следи премиерната изведба на претставата „Полковникот птица“ од  Христо Бојчев во изведба на актерите од НУ Гостиварски театар. Режисер на

Повеќе »

СПОДЕЛИ