Новости

Рафинирано хорско музицирање со ангелските гласови од „Света Злата Мегленска“

Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ вчеравечер приреди  прекрасно спиритуално чествување во духот на православното

Повеќе »

„Охридско лето“ продолжува со концерти преку цела година, вечерва Велигденски концерт „Воскресение твоје“

Во организација на НУ „Охридско лето“ а по повод големиот верски празник Велигден вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 20 часот

Повеќе »

ОХРИДСКО ЛЕТО СО ПОДАРОК ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ, ОСМОМАРТОВСКИ КОНЦЕРТ НА ТРИО ЏЕНТЛМЕН ВО СВЕТА СОФИЈА

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен“,  музички состав од тројца

Повеќе »

Традиционално и оваа година директорката Поповиќ  го покани претседателот Пендаровски да го отвори 63 Охридско лето

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска оствари работна средба со Претседателот на државата Стево Пендаровски на која официјално и оваа година го покани

Повеќе »

Постари Новости

„Охридско лето“ донесе уникатна програма на четири пијана и гудачки камерен оркестар со чешки уметници

Вечер што долго ќе се памети приредија синоќа врвни уметници од Република Чешка кои во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“, во предворјето

Повеќе »

„Охридско лето“ и македонските уметници со постхумен концерт му оддадоа почит на композиторот Томе Манчев

Фестивалот „Охридско лето“  синоќа организира концерт со кој му оддаде почит на истакнатиот македонски композитор Томе Манчев. Ова е првиот постхумен концерт што ќе остане

Повеќе »

Романтична пијано-вечер со македонската уметница Ѓошевска

Врвни професионални перформанси, виртуозност и изразена индивидуалост донесе извонредната македонска пијанистка Марија Ѓошевска вчеравечер во рамките на  музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Настапот на пијанистката

Повеќе »

Музичка вечер посветена на композиторот Томе Манчев

Музичката програма на Охридско лето вечерва ќе биде посветена на композиторот Томе Манчев. Солисти-изведувачи на неговите дела ќе бидат: Марјан Милошевски-фагот, Весна Ангеловска –Христов-пијано, Горан Начевски-баритон,

Повеќе »

СПОДЕЛИ