Новости

Концерт на младите учесници од меѓународниот музички мајсторски курс на Перцан и Гулијева

Концерт на учесниците на меѓународниот музички мајсторски курс под раководство на пијанистката Тамила Гулијева и виолинистот Емилио Перцан ќе се одржи денеска од 17 часот

Повеќе »

Валентина Лисица- пијанистка со впечатлива интерпретација и страсен темперамент

Впечатлива интерпретација на дела од класичната музика имаше вчеравечер украинско-американската пијанистка Валентина Лисица која одржа концерт во црквата „Света Софија“  како дел од фестивалскиот репертоар

Повеќе »

Рецензија: Црногорско гитарско дуо Кривокапиќ -Церовиќ  ни го откри сиот раскош на бои што го кријат шесте жици

Со серијата извонредни камерни концерти, фестивалот „Охридско лето“ и во годинешново шеесет и второ издание, само ја потврдува својата долгогодишна мисија – промоција на врвни

Повеќе »

Големата пијанистичка ѕвезда Валентина Лисица вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то „Охридско лето“ продолжува вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“со концерт на големата украинско-американска пијанистка Валентина Лисица. Валентина Лисица многумина

Повеќе »

Постари Новости

Блескав настап на врвната пијанистка Наталија Трул на „Охридско лето“

Перфекција во музичката изведба, добро одбрана програма и безгранична енергија донесе извонредната руска пијанистка Наталија Трул  вчеравечер на подиумот во црквата „Света Софија“ одржувајќи концерт

Повеќе »

Концертот на грчките уметници почнува од 17 часот во црквата Света Софија

Концерт на грчките уметници Христос Гримпас-виолончело и Џорџ Емануел Лазаридис-пијано, поради граничните протоколи за здравствена заштита  за влез и излез кој предвидуваат 14 дневен карантин

Повеќе »

Улуџан: Заглавени сме во тешки времиња, но музиката мора да продолжи и да се споделува меѓу луѓето

Спој на младост и виртуозност, како  и разнолика програма на реперотарот на фестивалот „Охридско лето“ приредија вчеравечер турските уметници, виолинистот Озџан Улуџан и пијанистката Бирсен

Повеќе »

СПОДЕЛИ