Новости

Вечер на ЕУ со чешки уметници

Традиционалната Вечер на ЕУ во рамки на фестивалот „Охридско лето“ годинава ќе донесе концерт на Дуо ди прага од Чешка. Концертот ќе се одржи вечерва

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА: Стефан Миленковиќ – Уметник што ги поместува границите кон прогрес во музиката

Секое доаѓање на Стефан Миленковиќ во Охрид на „Охридско лето“ се доживува како празник за неговите бројни обожаватели во Македонија. Проследувајќи ја богатата архива на

Повеќе »

Возвишено естетско доживување со обоистот Атанасов и пијанистката Ѓошевска

Прекрасно патување низ светот на класичната музика и овозможија на публиката на „Охридско лето“ истакнатите македонски уметници, обоистот Томе Атанасов и пијанистката Марија Ѓошевска. Вчеравечер

Повеќе »

„Монастир“ –приказна за музичката историја на еврејската заедница во Битола

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ а со поддршка на  Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија, вчера се одржа концертот „Монастир“. Со неверојатни визуелизации

Повеќе »

СПОДЕЛИ