Новости

Дуо „Гелебешеви“ – перфекционисти во музичката креација

За прекрасната музичка вечер на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер се погрижија уметниците од пијано-дуото „Гелебешеви“. Извонредните пијанисти Катерина Костадиновска-Гелебешева и Григор Гелебешев ја воодушевија публиката

Повеќе »

„Едвард Втори“ – копродукциска драма помеѓу Велешкиот театар и бугарските актери од театарот „Масалтинов“

Театарската претстава „Едвард Втори“ од Кристофер Марлоу, во режија на Андриј Жолдак, а во копродукциска изведба на актерите од НУЦК Театар „Јордан Х.К.Џинот“ од Велес

Повеќе »

Постари Новости

Долги и стоечки овации за италијанскиот тенор Фантони и пијанистот Мартано

Со репертоар од убаво селектирани арии од познатите италијански опери, тенорот Алесандро Фантони и пијанистот и чемабалист Џорџо Мартано од Италија вчеравечер предизвикаа силни емотивни

Повеќе »

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со тенорот Фантони и пијанистот Мартано

Во рамки на традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“  вечерва ќе настапат тенорот Алесандро Фантони и пијанистот Џорџо Мартано. Концертот ќе се одржи во црквата „Света

Повеќе »

Под сводовите на „Света Софија“ одбележани 35 години од постоењето на Камерниот оркестар на МММ

Во релаксиран звучен амбиент, Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски – Ѓумар“ вчеравечер на „Охридско лето“ изведе серија восхитувачки интерпретации на дела

Повеќе »

СПОДЕЛИ