д.м.г

Охридскиот народен театар ја отвора драмската програма на 62-то „Охридско лето“

Драмската програма на годинешното 62 издание на фестивалот „Охридско лето“  ќе биде отворена со премиера на  театарската претстава „  „Секс, лаги  и љубомора“ од  Марк Камолети, во режија на Коле Ангеловски, а во изведба на Народниот театар Охрид. Претставата ќе се одигра во Центарот за култура „Григор Прличев“  вечерва со почеток во 21 часот. Улогите

Охридскиот народен театар ја отвора драмската програма на 62-то „Охридско лето“ Read More »

Пијано дуетот „АнАнтонио“ вечерва ќе музицира на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“  вечерва  во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот ќе донесе концерт на словенечкото пијано дуо „АнАнтонио“. „АнАнтонио“ пијано – дуетот го сочинуваат пијанистите Ана Јосимовска Кањацо и Антонио Кањацо. Двајцата признати музичари со македонско и италијанско потекло кои живеат и творат во Љубљана, Словенија. Нивниот врвен пијанистички

Пијано дуетот „АнАнтонио“ вечерва ќе музицира на „Охридско лето“ Read More »

Крената фестивалската завеса на 62-то „Охридско лето“

Извонредните вокални гласови на италијанските тенори Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини придружувани од Оркестарот на Националната опера и балет на Република Северна Македонија и под диригентската палка на Лоренцо Бицари вчеравечер на Античкиот театар го означија почетокот на 62-ро „Охридско лето“ . Прогласувајќи го фестивалот за отворен, покровителот

Крената фестивалската завеса на 62-то „Охридско лето“ Read More »