д.м.г

РЕЦЕНЗИЈА кон театарската претстава „Демони“: Емоционален ролеркостер со актерите од Народен театар-Битола

Замислете четири ликови, поделени во два брачни парови, кои на почетокот на претставата се скандинавски воздржани, а на крајот, по речиси два часа интензивна драма,буквално распаднати од најжестоките емоционални соголувања и согорувања. Катарина (Илина Чоревска) и Френк (Огнен Дранговски) е едниот брачен пар, а Јена (Марија Стефановска) и Томас (Здравко Стојмиров) вториот во интимната модерна […]

РЕЦЕНЗИЈА кон театарската претстава „Демони“: Емоционален ролеркостер со актерите од Народен театар-Битола Read More »

Концертот на Реџа-Тершана и Абеши –празник за љубителите на класичната музика

Една од најактивните и најатрактивните пијанистки од Република Албанија, Мерита Реџа Тершана заедно со нејзиниот колега виртуоз на виолина Ермир Абеши вчеравечер приредија неповторливо музичко доживување за публиката на „Охридско лето“.Концертот во црквата „Света Софија“ беше вистински празник за љубителите на класичната музика, а извонредните уметници брилјираа на сцената изведувајќи ги Моцартовата Соната бр.21 е-moll,

Концертот на Реџа-Тершана и Абеши –празник за љубителите на класичната музика Read More »

Камерниот оркестар „Профундис“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва(18 јули) продолжува со концерт  на камерниот ансамбл „Профундис“ од Скопје  под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ. Солисти на  вечерта се вилинистите Анна Кондратенко и Владимир Костов и пијанистката Весна Ангелова. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Камерниот оркестар „Профундис“ е „млад“ уметнички состав,кој постои

Камерниот оркестар „Профундис“ вечерва на „Охридско лето“ Read More »