д.м.г

РЕЦЕНЗИЈА: Префинета звучна целина на Томе Атанасов и Марија Ѓошевска

Особено пријатно доживување на „Охридско лето“, претставуваат настапите на македонските уметници, како што беше концертот на обоистот Томе Атанасов и пијанистката Марија Ѓошевска. Двајцата инструменталисти, во своите најплодни и најкреативни изведувачки години, солистички докажани и потврдени на домашната и меѓународната концертна сцена, својата соработка (започната претходно, во други камерни состави), за првпат како дуо ја […]

РЕЦЕНЗИЈА: Префинета звучна целина на Томе Атанасов и Марија Ѓошевска Read More »

Вечер на ЕУ со чешки уметници

Традиционалната Вечер на ЕУ во рамки на фестивалот „Охридско лето“ годинава ќе донесе концерт на Дуо ди прага од Чешка. Концертот ќе се одржи вечерва во црквата „Света Софија“  со почеток во 21 часот. Дуото го сочинуваат виолинистот Леош Цепицки и виолончелистот Иван Вокач. Леош Чепицки студирал виолина на Академијата за изведувачки уметности во Прага

Вечер на ЕУ со чешки уметници Read More »

Стивен Бјус- пијанист со вонсериски талент и префинет вкус

Со стоечки овации и громогласни аплаузи, публиката на „Охридско лето“ го награди големиот американски пијанист Стив Бјус кој вчеравечер одржа концерт на подиумот во катедралната црква „Света Софија“. Вечерта исполнета со истенчена сензуалност и неповторливо музичко патување, пијанистичкиот виртуоз Бјус ја започна со композиција од времето на романтизмот, поточно со Сонатата во Е-дур оп.6 од

Стивен Бјус- пијанист со вонсериски талент и префинет вкус Read More »