Ден: д.м.г

„Охридско лето“  вечерва  го носи триото „Инсендио“ од Чешка

Чешкото трио „Инсендио“ вечерва ќе се претстави пред публиката на фестивалот „Охридско лето“. Концертот  на Каролина Франтишова – пијано, Филип Зајков – виолина и Вилем Петрас – виолончело ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Триото „Инсендио“ е основано во 2016 година во Прага.  Од формирањето до денес освојува низа награди на …

„Охридско лето“  вечерва  го носи триото „Инсендио“ од Чешка Read More »