д.м.г

„Охридско лето“ приредува концерт за гитари со црногорското дуо Кривокапиќ-Церовиќ

Дваесет и шестата фестивалска вечер на 62-то „Охридско лето“ ќе донесе концерт за дуо гитари со црногорските уметници Горан Кривокапиќ и Данијел Церовиќ. Гитарското дуо ќе настапи во црквата „Света Софија“ од 21 часот. Маестралните гитаристи Горан Кривокапиќ и Данијел Церовиќ заедно настапуваат на престижни фестивали и во познати концертни сали низ целиот свет меѓу …

„Охридско лето“ приредува концерт за гитари со црногорското дуо Кривокапиќ-Церовиќ Read More »

Прекрасно музицирање на младите уметници од „Виенска камерна симфонија“

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ остави силен впечаток кај публиката со својот концерт што го одржа вчеравечер на „Охридско лето“. Талентираните млади музичари кои живеат и работат во  австриската престолнина Виена создадоа прекрасен амбиент во катедралната црква „Света Софија“ изведувајќи дела од класичниот репертоар. На фестивалот „Охридско лето“, виолинистките Лаура Лози и Естеле Вебер, виолистот Џорџија Венецијано, …

Прекрасно музицирање на младите уметници од „Виенска камерна симфонија“ Read More »

Рецензија: Две тематски целини на италијанската вокална уметност

Со концертот на еден од водечките оперски уметници во Италија, сопранот Дариа Масиеро, која настапи во пијано придружба на сонародникот, пијанистот Андреа Кампора, се одржа традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“, што секоја година се организира со поддршка на Амбасадата на Италија во Република Северна Македонија. Давајќи ѝ симболика на обновената соработка меѓу Италија …

Рецензија: Две тематски целини на италијанската вокална уметност Read More »