д.м.г

Американска вечер на „Охридско лето“ со виолинистот Шломо Минц

Еден од најдобрите виолинисти на денешницата, Шломо Минц вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско лето“ во рамките на Американската вечер на фестивалот што се одржува со поддршка на Амбасадата на САД во земјава. Концертот ќе се одржи во катедралната црква „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Шломо Минц според многумина, вклучително и

Американска вечер на „Охридско лето“ со виолинистот Шломо Минц Read More »

Маестро Јосифов: Храмот „Св. Софија” со отворени акустични прегратки ги милува и мотивира уметниците

Во пресрет на големиот православен христијански празник Свети Климент Охридски  и Свети великомаченик Пантелејмон, Камерниот мешан хор „Св.Климент Охридски“ при соборниот храм „Св. Климент Охридски“ Скопје вчеравечер настапи на фестивалот „Охридско лето“ изведувајќи духовна музика во прекрасниот амбиент на катедралната црква „Света Софија“. Овој вокален состав чија основна дејност е опслужување на потребите на МПЦ –

Маестро Јосифов: Храмот „Св. Софија” со отворени акустични прегратки ги милува и мотивира уметниците Read More »

Циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и време“ – трајно сведоштво за македонската музичка култура

Во рамките на 62-то издание на „Охридско лето“ , Факултетот за музичка уметност-Скопје вчера го промовира циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и време“. Станува збор за енциклопедиски авто-музиколошки проект кој го претставува богатото творештво од над 170 опуса на еден од најзначајните македонски современи композитори. Селекторката на музичката програма на фестивалот „Охридско

Циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и време“ – трајно сведоштво за македонската музичка култура Read More »