д.м.г

Соопштение:

Поради лошите временски услови и најавите за врнежи од дожд, Ве известуваме дека театарската претстава „БАЛКАН БОРДЕЛО“ од Јетон Незирај во режија на Бљерта Незирај, која беше закажана за денеска во 22:00 во Предворјето на црква Св. Софија ќе се игра во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток од 21 часот. Жалиме за временските неприлики, а воедно

Соопштение: Read More »

Грчка вечер на „Охридско лето“ со звуците на лира

1 / 1 Традиционалната Грчка вечер на 62-то „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе го донесе триото „LEΣ LYRISTEΣ“.   Ова трио го сочинуваат Софија Каракута -вокал и тригином, Роза Фрагорапти – лира и Никос Ксантулис – лира варвитон. Основниот елемент при формирањето на триото LEΣ LYRISTEΣ е античката грчка лира со

Грчка вечер на „Охридско лето“ со звуците на лира Read More »

Временските прогнози ја селат претставата „Балкан Бордело“ во Центарот за култура „Григор Прличев“

Поради метеоролошките најави за неповолни  временски услови и  за врнежи од дожд, Театарска претстава „Балкан Бордело“ од Јетон Незирај, во режија на Бљерта Незирај ќе биде дел од драмскиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“. Иако беше предвидено претставата да се одржи во Предворјето на црквата „Св. Софија“ од

Временските прогнози ја селат претставата „Балкан Бордело“ во Центарот за култура „Григор Прличев“ Read More »

Емотивни бранувања на „Охридско лето“ со Шломо Минц

Емотивни бранувања кај публиката која е љубител на класичната музика предизвика синоќешниот концерт на американско-израелскиот виртуоз на виолина Шломо Минц  кој се одржа во рамките на Американската вечер  на 62-то „Охридско лето“. Пред почетокот на концертот се обрати вршителот на должност Амбасадор на САД во Република Северна Македонија, Ерик Мајер. -Почестен сум што сум овде вечерва. Пресреќни

Емотивни бранувања на „Охридско лето“ со Шломо Минц Read More »