д.м.г

Рецензија: Страствено фламенко за роденденот на „Охридско лето“

Четвртиот ден во август, традиционално, фестивалот „Охридско лето“ го одбележува својот роденден. Не само тогаш, но тој ден, заради симболиката што ја носи, сосем разбирливо и логично, фестивалот концентрирано и интензивно потсетува на своите почетоци, ретроспектирајќи ги највисоките дострели. Неодминливо, со сета почит, тој ден, особено се чествуваат ликот и делото на оперската уметница Ана …

Рецензија: Страствено фламенко за роденденот на „Охридско лето“ Read More »

Поповиќ: „Охридско лето“ годинава пречека над 1000 уметници од 25 земји од светот

„Нема поголемо задоволство кога на крајот од  40-те фестивалски денови ќе кажете,  реализиравме уште едно успешно „Охридско лето“. Горда сум што токму сега можам да кажам, изминаа вечери исполнети со многу убавина на врвната уметност кои долго ќе се паметат“. Ова денеска на завршната прес-конференција по повод затворањето на годинешното 62-ро издание на фестивалот „Охридско …

Поповиќ: „Охридско лето“ годинава пречека над 1000 уметници од 25 земји од светот Read More »

Прекрасна вечер со композиции од маестро Александар Џамбазов

Композиции посветени на големиот македонски композитор и диригент  Александар Џамбазов во изведба на сопранот Наде Талевска, тенорот Ѓорѓи Цуцковски и пијанистот Бобан Мирковски, а во придружба на Ревискиот оркестар на маестро Љупчо Мирковски вчеравечер беа изведени на сцената „Долни Сарај“. Концертот се одржа во рамки на фестивалот „Охридско лето“ а диригент на вечерта беше познатиот македонски …

Прекрасна вечер со композиции од маестро Александар Џамбазов Read More »

Југословенскиот драмски театар со „Вујко Вања“  го затвора годинешното „Охридско лето“

Годинешното 62-ро „Охридско лето“ ќе биде затворено денеска со театарската претстава „Вујко Вања“ од Антон Павлович Чехов, во режија на Егон Савин, а во продукција на Југословенски драмски театар – Белград, Србија.Претставата ќе се игра на Античкиот театар со почеток во 21 часот. Чехов ги воведе времето во драмата и драмата во времето. Неговите ликови …

Југословенскиот драмски театар со „Вујко Вања“  го затвора годинешното „Охридско лето“ Read More »