д.м.г

На Античкиот театар вчеравечер свечено отворено 63-тото „Охридско лето“

Со грандиозен концерт на светски познатата оперска дива Ангела Георгиу која настапи  во придружба на Оркестарот на Националната опера и балет и под диригентската палка на романскиот маестро Чипријан Теодорашку, вчеравечер  започна 63-тото издание на најголемата музичко-сценска манифестација во земјава и регионот, фестивалот „Охридско лето“. Со исклучителниот  вокал, техника и длабока драмска и музичка интелигенција, […]

На Античкиот театар вчеравечер свечено отворено 63-тото „Охридско лето“ Read More »

Нишкиот симфониски оркестар вечерва на „Охридско лето“

По големото свечено отворање, фестивалот „Охридско лето“ вечерва ја продолжува музичката програма вечерва со концерт на Нишкиот симфониски оркестар од Србија.Концертот  ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот под диригентската палка на Зоран Станисављевиќ. Нишкиот симфониски оркестар е единствена институција од ваков профил надвор од Белград, кој во Србија, а

Нишкиот симфониски оркестар вечерва на „Охридско лето“ Read More »