д.м.г

„Госпоѓиците од Авињон“ –демистификација на петте жени од истоимената слика на Пикасо

Фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер за публиката ја донесе балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ изведена од Националната Опера и балет на Република Северна Македонија. Во извонредниот амбиент на Долни Сарај, балетот во девет слики зборуваше  за петте жени, петте куртизани кои го одбележале бурниот живот на големиот уметник Пабло Пикасо, за нивниот живот и потрага по

„Госпоѓиците од Авињон“ –демистификација на петте жени од истоимената слика на Пикасо Read More »

Рецензија: Концерт на FAME’S – европски изведувачки институт на „Охридско лето“ и уметницата Ирина Мурешану

Програмските тенденции на фестивалот „Охридско лето“ во музичкиот дел, последниве години, се стремат кон презентација на уметнички поставки, содржински занимливи за широк слушателски аудиториум. Концертната вечер на гудачкиот оркестар составен од млади музичари од повеќе европски земји – образовно – уметничка платформа и дел од активностите на европскиот изведувачки институт FAME’S, беше замислен како своевидно

Рецензија: Концерт на FAME’S – европски изведувачки институт на „Охридско лето“ и уметницата Ирина Мурешану Read More »

Музичката програма на „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на Трио „Инвентио“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува  со настап на Триото „Инвентио“ од  Италија. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. На програмата на вечерашниот концерт ќе бидат изведени дела од Бах, Де Берио, С. Танејев и  А. Дворжак. Ова трио го сочинуваат Јулиа Беринскаја, прва виолина, Валентина

Музичката програма на „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на Трио „Инвентио“ Read More »